EASYSTICK dla szybszej obróbki frontów i korpusów (2022)

W dniach 4 – 6 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyły się Międzynarodowe Targi Obróbki, Narzędzi i Technologii TOOLEX. Wydarzeniu towarzyszyły konferencje Nowy Przemysł 4.0 oraz Tech and Job. Podczas targów można było poznać nowości rynkowe, spotkać się z liderami w produkcji maszyn i narzędzi oraz zobaczyć urządzenia w ruchu, a także wymienić się praktyką i podzielić się wiedzą ze specjalistami. Na wydarzenie zarejestrowało się 5800 uczestników i przybyło prawie 150 wystawców. W programie targów było 15 sesji z udziałem 80 ekspertów.

EASYSTICK dla szybszej obróbki frontów i korpusów (1)

Spotkanie to było okazją do poznania trendów i technologii oraz szansą na wymianę cennych doświadczeń. Fot. Materiały prasowe

TOOLEX to jedna z najważniejszych imprez poświęconych branży obrabiarek oraz narzędziowej w Polsce. Podczas wydarzenia uczestnicy mogli uzyskać kompletne informacje dotyczące bieżącej sytuacji rynkowej bezpośrednio od liderów zajmujących się projektowaniem, produkcją i dystrybucją maszyn i urządzeń do obróbki, narzędzi czy branż współpracujących z metalową na co dzień.
Organizatorem wydarzenia była Grupa PTWP, wydawca portali wnp.pl oraz pulshr.pl oraz inicjator takich wydarzeń, jak Europejski Kongres Gospodarczy i 4 Design Days.

Katowice stolicą przemysłu

– Katowice na kilka dni stały się stolicą przemysłu. Targi, konferencje Nowy Przemysł 4.0 oraz Tech and Job, seminaria, warsztaty, rozmowy i konkurs The Best of Industry 4.0, a wszystko to w nowej lokalizacji – Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. W gronie specjalistów, przedstawicieli branży i wybitnych naukowców dyskutowaliśmy o szansach, wyzwaniach i ograniczeniach polskiego przemysłu – mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP.

Cyfryzacja, przemysł 4.0 i robotyzacja

Podczas sesji inauguracyjnej, będącej częścią konferencji Nowy Przemysł 4.0, omówiono procesy cyfryzacji w polskiej gospodarce, zmiany w obszarze przemysłu 4.0, automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych w przyszłości oraz najważniejsze fakty i zjawiska, trendy i tempo cyfrowej transformacji przemysłu.

Szanse i ograniczenia

O szansach, wyzwaniach i ograniczeniach w cyfrowym przyspieszeniu w polskim przemyśle mówił podczas sesji inauguracyjnej Marek Gabryś, prezes firmy AIUT.
– Motorem innowacyjności zarówno po stronie dostawców technologii, jak i inwestorów jest potrzeba biznesowa, która musi spełniać główny warunek, mianowicie ekonomicznej opłacalności. Innowacja jest rozwiązaniem problemu, pozwolę sobie na kolokwializm: „z głodu, a nie z przejedzenia”. Oznacza to tyle i aż tyle, że rozwiązania Przemysłu 4.0 rozwiną się i zostaną wdrożone w polskich przedsiębiorstwach, jeśli będą dostarczały oszczędność i zapewniały jakość. Jednocześnie fundamentalne dla wdrażania narządzi 4.0 są kompetencje technologiczne, ale również lokalna obecność dostawców rozwiązań na rynkach klienta, która stanowi gwarancję szybkiego wsparcia w nagłych sytuacjach – zaznacza Marek Gabryś.
– W przypadku Przemysłu 4.0 ograniczeniem jest bariera kapitałowa i organizacyjna w polskich firmach – wskazał Stefan Życzkowski, współwłaściciel, przewodniczący rady strategicznej firmy Astor. – Chodzi o to, żeby z roku na rok rynek się rozwijał.
W Polsce problemem jest też jakość firm integratorskich – zaznacza Życzkowski.

Reklama

Bieżąca sytuacja makroekonomiczna

Konferencja „Nowy Przemysł 4.0” poruszyła także kwestię bieżącej sytuacji makroekonomicznej, która w znacznym stopniu wpłynęła na rozwój wszystkich branż. O problemach wynikających z kryzysu surowcowego i energetycznego wypowiedział się Andrzej Korpak, prezes Stellantis Gliwice.
– To niepokoi, jak się spojrzy, kto ma cenne surowce u siebie. Nieprawdopodobne inwestycje będą potrzebne, aby zmienić branżę samochodową na taką, która ma produkować samochody elektryczne. Trzeba się przestroić, a to oznacza olbrzymie wydatki. To z kolei będzie stymulować Przemysł 4.0. Przykładowo, stawiając linię robotów, które wykonają pracę i jeszcze sprawdzą jej jakość, to mamy oszczędność. Wszystko to jednak wymaga najpierw kolosalnych nakładów. Inwestycje w nowe technologie są znaczące, bo mają przynieść efekty. Natomiast problemem dla przemysłu są ceny energii, ceny gazu. Jeżeli gaz przestanie płynąć, to zakłady motoryzacyjne staną. I żadna lakiernia nie będzie działać. Przemysł 4.0 będzie się rozwijał wtedy, kiedy będzie zysk w tym rozwoju – podkreśla Andrzej Korpak.

Spojrzenie na robotyzację

– Widzimy bardzo mocne przyspieszenie od 2018 roku. Odniosę się do tego, że w innych krajach jest dużo wyższy poziom gęstości robotyzacji. Jesteśmy jednak zwolennikiem takiego podejścia, żeby na świecie nie patrzeć na tych, co mają tysiąc robotów i się dołować, że my tylko 62, tylko raczej patrzeć na to, że rok temu w Polsce było 52, a teraz jest ich 62 – oznajmia Jarosław Gracel, prezes firmy Astor w trakcie dyskusji „Robotyzacja i automatyzacja” na konferencji Nowy Przemysł 4.0 w Katowicach.

Kiedy będzie lepiej, trudno powiedzieć

Po pandemii COVID-19, kryzysie związanym z dostępnością półprzewodników, wojnie w Ukrainie i zaburzonych łańcuchach dostaw, na poszczególne branże czekają kolejne przeszkody: brak gazu, mniej samochodów produkowanych w Europie i ich rosnące ceny. Takie wnioski płyną z debaty „Motoryzacja – czas wielkiej zmiany”, zorganizowanej w ramach konferencji Nowy Przemysł 4.0 w Katowicach.
– Oczywistą rzeczą jest to, że w świetle przepisów europejskich producenci starają się przede wszystkim oferować klientom samochody zero- i niskoemisyjne – twierdzi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
– Mamy ciągle bardzo niestabilną sytuację, jeśli chodzi o wojnę. Poza tym to, co dzieje się na rynku gazu czy energii powoduje nowe problemy w łańcuchach dostaw. Tak, jest kiepsko i kiedy będzie lepiej, trudno powiedzieć – ocenia Jakub Faryś.
– Bez gazu nie da się wyprodukować szkła, wszystkie huty szkła płaskiego w Europie pracują na gazie – oznajmia Janusz Kobus, prezes Polskiej Izby Motoryzacji oraz wiceprezes Pilkington Automotive Poland.

„Inżynier przyszłości”

Jakich specjalności inżynierskich obecnie najbardziej poszukujemy? Jakie umiejętności techniczne i cyfrowe musi zdobyć „inżynier przyszłości”? Specjalizacja czy wszechstronność? Jaki wpływ na stabilizację rynku mają migracje inżynierów? Czy potrzebujemy zagranicznych specjalistów? Na te pytania odpowiedzi udzielili prelegenci konferencji Tech and Job.
– Świetnie wykształcone osoby najczęściej zatrudniają się w dużych korporacjach, gdzie mają zapewnione dobre warunki pracy i możliwości rozwojowe. Młodzi, ambitni ludzie szukają bardzo dobrych miejsc pracy, które pozwolą im na wyjazd za granicę czy rozpoczęcie studiów podyplomowych – zauważa Katarzyna Śledziewska, dyrektor zarządzająca DELab, Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.
– Chodzi o to, aby uczelnie stały się miejscem, które nie tylko przygotowuje przyszłą kadrę czy kształci studentów, ale powinny być miejscem edukacji według koncepcji lifelong learning. Osoby będące już na rynku pracy – nawet te, które wcześniej nie korzystały z oferty edukacyjnej uczelni – mogłyby znaleźć kurs dla siebie i w krótkim czasie dokształcić się. To nie powinno zajmować kilku lat – ocenia Paweł Poszytek, dyrektor Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji.
Podczas konferencji o polskim rynku pracy inżynierów i specjalistów uczestnicy mogli uzyskać praktyczne informacje oraz wiadomości o aktualnych trendach – bezpośrednio z rynku. Analizy branżowe, porady ekspertów, czołowi pracodawcy i renomowane uczelnie.

Reklama

Cyfryzacja a kadra

– Wąskim gardłem dzisiaj jest liczba wyszkolonych inżynierów, którzy są gotowi w Polsce do tego, żeby i w fabrykach przyjąć roboty na pokład, i inżynierów robotyki, którzy pracują w firmach integratorskich, którzy mają te roboty zaprogramować i dostarczyć, żeby dobrze zadziałały. To jest dzisiaj największe wyzwanie z naszego punktu widzenia. Sale szkoleniowe, które mamy, są pełne od dwóch lat i nie ma tygodnia, w którym nie byłyby zapełnione osobami, które szkolimy – podkreśla Jarosław Gracel.
O zależności efektywnej cyfryzacji od dostępności kompetentnych kadr i edukacji pracowników mówił prezes APA Group Artur Pollak: „Edukowanie pracowników wydaje się być słowem kluczem w sprawnym i skutecznym przeprowadzeniu procesów transformacyjnych. O ile na wyższym szczeblu zarządzania procesu transformacji są zrozumiałe, tak problem pojawia się niżej. To efekt braku skutecznej wymiany informacji”.

Transformacja przemysłu w Polsce

Podczas konferencji Nowy Przemysł 4.0 został zaprezentowany i przygotowany przez dziennikarzy wnp.pl, pulshr.pl oraz innych portali gospodarczych Grupy PTWP raport „Produkcja 4.0. Praktyki firm w Polsce”. Przedstawia on technologiczne, organizacyjne, społeczne i makroekonomiczne aspekty transformacji przemysłu w Polsce. Opracowanie powstało przy współpracy z zarządami i menadżerami ponad 20 firm przemysłowych oraz ekspertów.
– Jeśli potraktują państwo nasz raport nie tylko jako opis stanu rzeczy, ale i źródło praktycznej wiedzy, swoiste wstępne drogowskazy, sugestie, punkty wyjścia do bardzo już drobiazgowych analiz, dotyczących potrzeb i możliwości wdrażania nowoczesnych metod produkcji w waszych firmach, to tym bardziej raport „Produkcja 4.0. Praktyki firm w Polsce” spełni swoje zadanie – zauważa Jacek Ziarno, twórca koncepcji i współautor tekstu, redaktor naczelny magazynu gospodarczego Nowy Przemysł.

Przyszłość przemysłu i prezentacje na stoiskach

Debata o przyszłości polskiego przemysłu i nowych technologiach odbyła się podczas prezentacji innowacyjnych rozwiązań związanych z obróbką metalu. Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki TOOLEX odbyły się w dniach 4 – 6 października br. po raz pierwszy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach – centrum krajowego przemysłu. Większość wystawców jako największą zaletę tegorocznej edycji targów wymieniła możliwość zaprezentowania swojej oferty w tradycyjnej formie spotkań na żywo z uczestnikami wydarzenia.
Wśród wystawców znalazły się m.in. takie firmy, jak: ANCA, Andrychowska Fabryka Maszyn DEFUM, ARCOTOOLS, CAMdivision, Centrum Maszyn CNC, Dematec Polska, DIG Świtała, Wolfgripp, GROB Polska, HAFEN Marcin Kizeweter, JAZON, Machine Tools International, Metal Team, SWORD, Neumo Polska, SCHUNK Intec, Stürmer Maszyny, SUMITOMO ELECTRIC Hartmetall, TBI Technology, Vollmer Polska, WBM Obrabiarki.

Konkurs The Best of Industry 4.0.

Zwieńczeniem pierwszego dnia targów była wieczorna gala, podczas której wręczone zostały nagrody w konkursie The Best of Industry 4.0. W dwóch kategoriach (technologia i zakład przemysłowy) przyznano 14 nagród. Jury doceniło przedstawicieli branży przemysłowej, którzy wdrażają modelowe technologie Przemysłu 4.0 oraz wspierają technologiczną transformację.

Więcej niż targi

Uzupełnieniem wydarzenia były Targi Olejów, Smarów i Płynów Technologicznych dla Przemysłu OILexpo, Środowiskowe Seminarium Tribologów oraz warsztaty Automatyzacji w Kontroli Produkcji.

Reklama


EASYSTICK dla szybszej obróbki frontów i korpusów (2)

Top Articles

Latest Posts

Article information

Author: Eusebia Nader

Last Updated: 12/28/2022

Views: 5703

Rating: 5 / 5 (60 voted)

Reviews: 91% of readers found this page helpful

Author information

Name: Eusebia Nader

Birthday: 1994-11-11

Address: Apt. 721 977 Ebert Meadows, Jereville, GA 73618-6603

Phone: +2316203969400

Job: International Farming Consultant

Hobby: Reading, Photography, Shooting, Singing, Magic, Kayaking, Mushroom hunting

Introduction: My name is Eusebia Nader, I am a encouraging, brainy, lively, nice, famous, healthy, clever person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.